ପୁରୀ ରଥ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସୁସଜ୍ଜିତ ଯୋଜନା, କିଏ ଏବଂ କ’ଣ ପାଇଁ କହିଲା ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ

ପୁରୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ swami ନିଶଲାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁରୀ ରଥ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ “ସୁସଜ୍ଜିତ ଯୋଜନା” ର ଉପସ୍ଥିତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ଏପରିକି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବୟସ ପୁରାତନ ରୀତିନୀତିକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଜୁନ୍ 23 ରେ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି PTI ରିପୋର୍ଟ କରିଛି |

ଜଗନ୍ନାଥ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବିଜେପି ନେତା Sambit Patra । ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଏକ ନିଶ୍ଚିତତା ପ୍ରଦାନ କରେ ଯେ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଅବସରରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଣ୍ଡଳୀ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଏକ ଉର୍ବର ଭୂମି ହୋଇପାରେ।

ତେବେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓଡିଶାରେ ଆକ୍ରୋଶର କାରଣ ହେବା ପରେ କୋର୍ଟ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।, ଶନିବାର ଦିନ ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପୁରୀ ରାଜା ଗଜପତି ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଦେବ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଏହାର ଆଦେଶର ଆଂଶିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ।

ପୁରୀ: ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ରଥ ଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ କରିବା ଆଦେଶକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଏସସି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

“ରଥ ଯାତ୍ରା ରଦ୍ଦ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ରଥରେ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରେ | ତେବେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଣ୍ଡଳୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସୀମିତ ସେବାୟତ ଏବଂ ପୋଲିସ୍ ସହିତ ଏହି ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ପର୍ବକୁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଏସସି ବିଚାରର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରସ୍ୱତୀ କହିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ୍ ବବଡେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରଥଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ସଂସ୍ଥା ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଅତି କମରେ inter ଟି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି। ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଂସ୍ଥା ଛତିସା ନିଜୋଗା ଦୁଇଟି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କୋଭିଡ -19 ର ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ପୁରୀରେ ରଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଉପସ୍ଥାପିତ ଯୁକ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ, ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା 280 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଏକ ଅବିଭକ୍ତ ପରମ୍ପରା ସହିତ ଏକ ଅନନ୍ୟ ପର୍ବ | ଅନ୍ୟ ଏକ ଯୁକ୍ତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ 1964 ଆଦେଶକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯାହାକି ପୁରୀ ରଥ ଯାତ୍ରାକୁ ଏକ ନିଆରା ଘଟଣା ବୋଲି କହିଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା “ବିଶେଷ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ” ଅଟେ। ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଷୟ ରଥ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଶହ ଶହ ସେବକଙ୍କ କୋଭିଡ -19 ପରୀକ୍ଷଣ ସହିତ ଯାତ୍ରାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ହୋଇଥିବା ବିପୁଳ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ |

ରଥକୁ ଟାଣିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡକୁ ଯତ୍ର ଧରିବାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟଜଣେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଯନ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ହାତୀ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ ସପକ୍ଷରେ ମନ୍ଦିର ପୁରୋହିତ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସଂସ୍ଥା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply

      Odia Media